Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

Schengen Vizesi ile Gidebileceğiniz 5 Muheteşm Şehir

  • Genel
  • Yorum yapılmamış
  • ethemkoklu

Schengen Vizesi ile Gidebileceğiniz 5 Muheteşm Şehir

Yıllar öncesinde Bir Avrupa turu yapmak istediğinizde, Almanya’ya gitmek için ayrı, İsviçre’ye gitmek için ayrı vize almanız  gerekiyordu. Ta ki 1985 yılına kadar. 1985’te Lüksenburg’un Schengen kasabasında imzalanan Anlaşma ile Avrupa’da seyahat etme izinleri köklü bir biçimde değişti. Artık tek bir vize ile Avrupa’nın birçok ülkesini gezip görmek çok daha kolay.

Peki bu ne anlama geliyor? Örnek vermek gerekirse, Schengen vizenizle Almanya’ya gittiğinizde, isterseniz oradan Avusturya’ya, oradan İsviçre’ye, oradan da İtalya’ya geçme özgürlüğüne sahip olduğunuz anlamına geliyor.

Biz de sizler için Schengen vizenizle gezebileceğiniz 5 büyüleyici Avrupa şehrini sıraladık. Keyifli okumalar dileriz.

  1. Floransa, İtalya

Floransa, açıkhava müzesi olma özelliğine sahip bir kent. İtalya’nın en turistik şehirlerinden biri olan Floransa, İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemli bir kültür ve ticaret merkezi olan Floransa, tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Köklü bir tarihe sahip olan bu şehir ünlü aile Medici Hanedanlığına, ünlü sanatçılar Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Brunelleschi ve ünlü yazar ve şair Machiavelli ve Dante Alighieri’ye ev sahipliği yapmıştır.

Orta Çağ’ın yıldızı olarak anılan Floransa 1982 yılından günümüze UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer almaktadır.

Gezilecek çok fazla sanat galerisi ve tarihi yapıyı içinde barındıran şehirde turistlerin en çok ilgisini çeken yerleri; Duomo Katedrali, Medici Sarayı, Uffizi Galerisi, Galleria dell’Accademia, Vecchio Köprüsü, Piazzale Michelangelo, Santa Croce Bazilikası, Palazzo Pitti ve Boboli Bahçeleri olarak sayabiliriz.

  1. Viyana, Avusturya

Tuna nehri kenarında bulunan Viyana, Avusturya’nın başkenti olmasının yanında, Avrupa ve hatta dünyanın da sanat başkentlerinden biri konumundadır. Viyana, resim ve mimari konusunda dünyanın en önemli kentlerinden biri olmasının yanı sıra klasik müziğin de merkezidir. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Brahms, Mahler gibi klasik müziğin en önemli bestecileri Viyana’da doğmuş ya da hayatının önemli bir bölümünü Viyana’da geçirmiştir.

Hayat tarzı, mimarisi ve doğasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Viyana zengin bir tarih birikimine de sahiptir. Bunda, İkinci Dünya Savaşı’ndan diğer Avrupa kentleriyle kıyaslandığında nispeten daha az hasarla kurtulmasının da etkisi vardır.

Otorite kabul edilen birçok farklı araştırma şirketi tarafından dünyanın en yaşanılabilir kenti seçilen Viyana’da görülmesi gereken başlıca yerleri şöyle sıralayabiliriz; Rathaus (Belediye Binası), Aziz Stefan Katedrali, Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Mozart Evi, Musikverein Konser Salonu, Leopold Müzesi, Belvedere Sarayı.

Bu arada Viyana’da ki etkinliklerin yaz aylarında arttığını ve kışın çok soğuk bir iklimi olduğunu aklınızdan çıkarmayınız bizden söylemesi.

  1. Brugge, Belçika

Fransızlar tarafından  Bruges, Felemenkler tarafından Brugge, Almanlar tarafından ise Brügge olarak adlandırılan bu eşsiz ortaçağ kenti, turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürmektedir. Belçika’nın en önemli turistik kenti olan Brugge ayrıca gastronomi yönünden de Avrupa’nın sayılı  kentlerindendir.

Manş Boğazı’ndan Belçika içlerine açılan kanallar üzerine kurulu olan kent bu yönüyle Kuzeyin Venedik’i olarak da anılmaktadır.

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan bu masalsı şehir gotik mimarinin en güzel örneklerini sunmasıyla da dikkat çekiyor. Eğer tarihi şehirde yürüyüş yapmak isterseniz Brugge’un tarihi mahalleri Beguinage, Kruispoort, Steenhouwers tam size göre. Brugge’un kanallarında tekne gezintisine çıkacak olursanız, St. Boniface Köprüsü ve Minnewater(Aşk Gölü) Parkı gibi özel mekânları farklı açılardan görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Dünyaca ünlü Belçika çikolatasının hem imalat hikayesini öğrenmek hem de tadına bakmak isterseniz Choco-Story Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin. Bunların dışında; Aziz Salvador Katedrali, Kutsal Kan Bazilikası, Brugge Çan Kulesi, Historium Brugge, Bizim Leydi Kilisesi, Eski St. John Hastanesi, Grote Markt ziyaret edebileceğiniz önemli mekanlardır.

  1. Nürnberg, Almanya

Almanya denince ilk akla gelen yerlerden olmasa da, tipik ortaçağ özelliklerini üzerinde taşıyan Nürnberg, büyüleyici mimarisi ile birlikte oyuncak fuarından tarihi yapılara, festivallerle hareketlenen meydanlardan zengin koleksiyona sahip müzelere kadar ziyaret edilebilecek pek çok mekana ev sahipliği yapıyor.

Hitler’in en önem verdiği şehirlerden biri olması nedeni ile 2. Dünya Savaşı’nda çok yara almıştır.

Nürnberg’i gezmeye Altstadt’dan (Eski Şehir) başlayabilirsiniz. Saint Lorenz Kilisesi (Lorenzkirche), Nürnberg Opera Binası, St. Sebald Kilisesi ve Frauenkirche eski şehir içinde görülecek yerlerin başında gelir. Ayrıca eski şehrin içinde bulunan Hauptmarkt’da(Ana pazar) her gün taze ürünler satın alabilecek bir pazar kuruluyor. Noel zamanında ise yerini büyük bir Noel Pazarı’na bırakıyor. Almanya tarihinin en önemli sanatçıları arasında sayılan Albert Dürer’in evi de Eski Şehir’in kuzeyinde yer almaktadır.

Ayrıca en çok ziyaret edilen mekanlardan bazıları şunlardır;  Kaiserburg Kalesi, Schöner Brunnen( Güzel Çeşme), Ulaşım Müzesi, Kutsal Ruh Hastanesi(Heilig-Geist-Spital), Historic Art Bunker ve Oyuncak Müzesi(Spielzeugmuseum).

 

  1. Budapeşte, Macaristan

Tuna Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olan Budapeşte sahip olduğu tarihi yapıların, caddelerin ve sokakların çokluğu ile dikkat çekiyor. Unesco Kültür Mirasları arasında yer alan kent, Avrupa’daki en güzel şehirlerden biri aynı zamanda. Şehir bu sahip olduğu güzelliklerden dolayı Doğu’nun Paris’i unvanını almıştır. Tuna Nehri’nde yapılacak tekne turu ile şehrin hem doğa güzelliği hem de tarihi Parlamento Binası ve Zincir Köprü daha iyi görülebilir. Budapeşte iklim olarak soğuk olsa da termal turizmi sayesinde yaz-kış turist çekmektedir. Budapeşte birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle de Orta Avrupa’da ki en büyük sanat ve kültür merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu büyülü şehirde gezilecek başlıca yerler şunlardır: Kraliyet Sarayı ve Budin Kalesi, Dohany Sokağı Sinagogu, Devlet Opera Binası, Kahramanlar Meydanı, Balıkçı Tabyası, Andrassy Bulvarı, Gellert Tepesi, St. Stephen Bazilikası, Margaret Adası.

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by