Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

Piazza Venezia

  • Genel
  • Yorum yapılmamış
  • ethemkoklu

PİAZZA VENEZİA 

İtalya’nın başkenti Roma açık hava müzesi olduğu kadar meydanlarının çokluğu ve etkileyiciliği ile de ünlü bir şehir. Bunlar arasında ilk göze çarpan ise Piazza Venezia. Roma’ya gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan tarihi şehrin merkezinde yer alan meydan, adını etkilendiği Venedik Sarayı’ndan (Palazzo Venezia) almış, Venedik Meydanı olarak anılmaya başlamıştır. 

Bu yazımızda, Schengen vizeniz sayesinde yapabileceğiniz bir Avrupa turunda mutlaka görmeniz gereken bu muhteşem meydanı sizlere tanıtmaya çalıştık. 

Özellikle geceleri ışıklandırmalar eşliğinde ayrı bir cazibeye sahip olan meydana gece turlarıyla turist grupları gelmektedir. Meydanın etrafında güzel restorantlar, kafeler ve butik oteller yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarının yarıdan fazlasının geçtiği, önemli bir kavşak noktası olan Piazza Venezia ayrıca B1 metro hattının Collosseo durağına da yürüme mesafesindedir.  

Venezia Meydanı’nın tarihi geçmişi 1455 yılına uzanıyor. Meydan Roma’da Rönesans Dönemi’nin ilk büyük eseri olarak kabul edilen Venedik Sarayı’nın çevresini sarmaktadır. Meydana adını veren bu bina Venedikli Kardinal Pietro Barbo (Papa II. Paul) emriyle inşa edilmiştir. Günümüzde sanat galerisi olarak hizmet vermektedir. Bu yapının yakın tarihte de önemli bir yeri vardır. Mussolini İtalya’nın 2. Dünya Savaşı’na katıldığını bu binanın balkonundan dünyaya ilan etmiş ve savaş boyunca bu binayı karargah olarak kullanmıştır. 

Meydanın hemen ortasında ilk göze çarpan, Giuseppe Sacconi tarafından 1911’de inşa edilen Altare della Patria (Anavatan Sunağı) olarak da bilinen abidedir. Saf ve beyaz mermerden yapılan abide görkemli merdivenlere ve heykellere sahiptir. Mahşerin dört atlısı diye adlandırılan heykeller yapının sağ ve sol üst kısmını süslemektedir. Üst kısmına asansörle çıkılarak panaromik  Roma manzarası seyredilebilir. Abidenin önünde hiç sönmeyen ateş yanmakta ve başında askerler nöbet beklemektedir. 

Meydanda İmparator Traian (Trajan) adına dikilmiş kolon sütün taş onun hemen arkasında Roma İmparatorluğu döneminde ülkenin en büyük alışveriş meydanı olan Roma Forum kalıntıları vardır. Piazza Venezia ayrıca Palatino Tepesi’ne ve ünlü amfitiyatro ve arena olarak bilinen Kolezyum’ a da yürüyüş mesefesindedir. Oldukça kalabalık ve canlı olan meydada St. Maria Maggiore Bazilikası yer alıyor. Roma’nın en büyük kilisesi olan ve tavanındaki altın işlemeleriyle öne çıkan yapı görülmeye değer. 

Roma İmparatorluğu’na yıllarca başkentlik yapmış bu tarihi kenti sizde görmek istiyorsanız Schengen Vizenizin olması gerektiğini unutmayın. 

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by