Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33
Ankara Anlaşması Türkiye > Bilgi > İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

GENEL BİLGİLER

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından, Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahibi olanlar İngiltere Birleşik Krallığı’na giriş yapabilmek için İngiltere vizesine başvurmak zorundadırlar. Sadece diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile seyahatlerin İngiltere vize işlemlerinden muaftır.

Direkt olarak İngiltere’ye seyahat etmeyecek olup İngiltere üzerinden başka bir ülkeye aktarmalı seyahati olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise transit vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ancak bu seyahat 24 saatte veya daha kısa bir sürede tamamlanacaksa ve seyahat edilecek olan diğer ülkenin vizesi ile ilgili tüm şartları yerine getirilmişse, kişi İngiltere transit vize işlemlerinden muaf tutulur.

Birleşik Krallık içerisindeki İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya seyahat etmek isteyenlerin bu ülkelere giriş yapabilmeleri için bu vizeyi alması gereklidir. Bu gereklilik Birleşik Krallık Vize ve göç idaresi rejimi yönetmeliği tarafından düzenlenmiştir.

İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapılamamaktadır. Ancak kişi geçerli ve kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesine sahipse ve ilk olarak İngiltere sınırları içerisinden giriş yapmışsa geçiş izni verilmektedir.

Birleşik Krallık Schengen üye ülkelerinden biri olmadığı için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vizesi ile Birleşik Krallık’a girişi mümkün değildir aynı şekilde İngiltere vizesi ile Schengen üye ülkelerine seyahat etmek de mümkün değildir.

Aile bireylerini ziyaret edecek olanlar, tıbbi tedavi görenler ya da görmek için gitmek isteyenler, akademik çalışma ve bilimsel araştırma yapanlar, nişanlı/eş ziyareti veyahut sık sık iş görüşmeleri yapması gereken kişiler gibi farklı sebeplerden dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etmesi gerekenler uzun dönem vize başvurusu yapabilirler.

Uzun süreli İngiltere vizesinde farklı periyotlar için başvuru imkanı bulunmaktadır. 6 aylık – 2 yıllık – 5 yıllık ya da 10 yıllık süreler için İngiltere vize başvurusu yapılabilir. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile dahi ülkede kalma hakkı sınırlandırılmaktadır. Bu vizeye sahip olanlar ülkede maksimum 6 ay kalabilirler ve 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapmak ve tekrar dönmek zorundadırlar.

Gerekli Belgeler

İngiltere vizesi için gerekli olan evraklar Birleşik Krallık’a seyahat etmek isteyen kişilerin seyahatlerinin amacına göre değişiklik göstermektedir. İngiltere Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda vize için istenilen gerekli evraklar dışında ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Vize başvuru işlemleri esnasında istenilen evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulması gerektiği belirtilir. Yapmış olduğunuz başvurular, İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi tarafından incelenmektedir. Bu sebeple İngilizce olmayan tüm belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi oldukça önemlidir.

Başvuru İşlemleri

Vize başvuruları İngiltere İç İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerinden (TLSContact) yapılmaktadır. Başvuru sahibi parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkeze bizzat gitmelidir.

İngiltere vize başvuruları oturum gerektiren vizeler için 60 iş günü, diğerleri içinse 15 iş günü içerisinde cevaplandırılmaktadır. Başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak bu süreler uzayabilmektedir.

Başvuru sonucunuz İstanbul ve Ankara dışında yapılan başvurularda adresinize posta ile gönderilir. İstanbul ve Ankara’dan yapılan başvurularda başvuru merkezlerinden pasaportlar teslim alınır. Belgeler teslim alındığı sırada, seyahatin amacı ve seyahat tarihi gibi hususlarda herhangi bir yanlışlık olup olmadığı teyit edilmelidir. Vize başvurusu reddedilen kişiler ise bu durumda kendilerine iletilen reddedilme dilekçesindeki gerekçeleri inceleyerek gerekli gördükleri durumlarda karara itiraz edebilirler.

Başvurunuzun Reddi

Vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanmış ise İngiltere Konsolosluğu yada Büyükelçilik vize başvuru ücretini iade etmez. Aynı şekilde yapmış olduğunuz başvuruda yatırmış olduğunuz İngiltere vize harç bedelinin geri iadesi talep edemezsiniz. Bunlarla birlikte vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Yapmış olduğunuz başvurunun reddedilmesi durumunda, istediğiniz zaman tekrar İngiltere vizesi için başvurabilirsiniz. Başvurunuz reddedildikten sonra şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmadıysa veya başvurunuzun reddi için bir gerekçe belirtilmemişse başvurunun detaylı bir şekilde incelenmesi doğru olacaktır. Eğer başvurunuz sahte belgeler sebebi ile reddedilmediyse önceki karar sonraki başvuruların sonucununda red olacağı manasına gelmemektedir. Ancak daha önceden aldığınız reddin sebeplerini göz önünde bulundurarak ve gerekli düzeltmeleri yaparak başvurunun yapılması tavsiye edilir.

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by