Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33
Ankara Anlaşması Türkiye > Bilgi > Ankara Anlaşması Nedir? Tüm Detaylar

Ankara Anlaşması Nedir? Tüm Detaylar

Ankara Anlaşması (ECAA) nedir?

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler 1959 yılında Türkiye’nin Avrupa Ekonomi Topluluğu’na üyelik başvurusuyla başlamış ve görüşmeler neticesinde 12 Eylül 1963 tarihinde, dönemin Avrupa Ortak Pazarı’na mensup Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında Ankara’da, Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması (ECAA) (Ankara Anlaşması) imzalanmıştır. 01 Aralık 1964 tarihi itibariyle yürürlüğe giren anlaşma, imza tarihinde taraf ülkelere yönelik geçerli olan kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen yıllarda anlaşmaya imza atan ülkeler için de geçerli olmasını öngörmektedir.

İkinci maddesinde anlaşmanın amacı “Türkiye ekonomisinin hızlandırılmış kalkınmasını ve Türk halkının çalıştırılma seviyesinin ve yaşama şartlarının yükseltilmesini sağlama gereğini tümü ile göz önünde bulundurarak, Taraflar arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri aralıksız ve dengeli olarak güçlendirmeyi teşvik etmektir.” olarak belirtilmiştir.

1973 yılında AB’ye üye olmasını müteakip aynı yıl İngiltere de dahil olmuş ve İngiltere İçişleri Bakanlığı, ECAA vizesinin Türk vatandaşlarına verilebileceğini kabul etmiştir. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türk İş Adamı Vizesi olarak adlandırılan vize türüne başvuru hakkı kazanmışlardır.

Kimler Başvurabilir?

Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyen 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı bu vize türüne başvuruda bulunabilir.

Başvuru için şartlar nelerdir?

Bu vize türü ile belirli bir alanda eğitimi, bilgisi ve tecrübesi olan Türk vatandaşlarının Birleşik Krallıkta kendi şirketlerini kurarak faaliyetlerini devam etmeleri öngörülmektedir. Bu kapsamda, başvuru için bakılan iki temel şart başvuru yaptığınız alandaki bilgi, tecrübe ve yeteneklerinizi gösterebilmek, ikincisi ise öngörülen iş planını hayata geçirebilecek kadar bir sermayeyi banka hesabınızda nakit olarak bulundurmaktır.

Başvuru için;

 • Herhangi bir sermaye limiti yoktur (Başvuru sahibinin iş planına göre değişiklik göstermektdir.)
 • Dil bilme şartı bulunmamaktadır,
 • Sektör kısıtlaması yoktur,
 • Eğitim seviyesi ile ilgili bir kısıtlama yoktur,
 • Yabancı dil sertifika şartı bulunmamaktadır.

Hangi meslekler gruplarından başvuru yapılabilir?

Sahip olunan iş deneyimine bağlı olarak her alandan başvuru yapmak mümkün olmakla birlikte bazı meslek grupları için özel izin ve sertifikalar gerekmektedir. Örneğin avukatlık veya doktorluk gibi meslekler için ise bu tür işleri düzenleyen kurumlardan izin almak gerekmektedir.

Bu kapsamda, başvuru yapılacak alan belirlenirken Birleşik Krallık’taki yasal mevzuata uygun planlama yapılması önem arz etmektedir.

Başvuru sahipleri Ankara Anlaşması kapsamında Birleşik Krallık’ta (Galler, İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya);

 • Şahıs işletmesi kurabilirler,
 • Şahıs işletmesini devralabilirler,
 • Limited şirket kurabilirler,
 • Limited şirket devralabilirler,
 • Şirket ortaklığı yapabilirler,
 • Mobil/seyyar işler yapabilirler,

Bu vize türüyle Birleşik Krallık’ta çalışma hakkı elde edenler;

 • Başka bir işveren yanında veya herhangi bir şirkette sigortalı olarak çalışamazlar,
 • İş planlarında belirtilenler dışında herhangi bir iş yapamazlar,
 • Devletin yabancı ülke vatandaşları için sağlamış olduğu işsizlikle ilgili yardımlardan faydalanamazlar.

Bu vize ile birlikte kadrolu bir işte çalışmak mümkün mü?

Bu vize türü ile İngiltere’de bulunanların kadrolu bir işte çalışması kesinlikle yasaktır. Bir iş kurarak farklı müşterilere iş yapma gerekliliği bulunur. Herhangi bir kamu çalışanı veya dengi işlerde (kadrolu olarak) görev alınamaz. Ancak süresiz oturum aldıktan sonra (7’nci yıldan sonra) bu sınırlandırma ortadan kalkmaktadır.

Bu vize türüne Türkiye’den, İngiltere’den veya dünyanın herhangi bir yerindeki İngiliz konsolosluğundan ücretsiz başvuru yapılabilmektedir.

Başvuru için öncelikle https://visas-immigration.service.gov.uk/product/uk-visit-visa web adresinden başvuru formu doldurulur. Form tamamlandıktan sonra web sitesi direkt olarak TLSContact adresine yönlendirme yapar ve buradan randevu oluşturulması sağlanır.

Başvuru saatine kadar tüm belgelerin randevu sayfası üzerinden .pdf uzantılı olarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Müteakiben randevu oluşturulmuş olan başvuru merkezinde parmak izi ve fotoğraf çekim işlemleri yapılarak başvuru tamamlanır. Randevu esnasında herhangi bir mülakat söz konusu değildir.

Süreci olumlu sonuçlanan kişiler için bir aylık bir vize verilmektedir. Bu vize genellikle başvuru formunda belirtilen “Birleşik Krallık’ta bulunulması planlanan tarih”ten itibaren geçerli olmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu süre içerisinde Birleşik Krallık’a giderek bir yıllık oturum kartlarını (BRP) almaları gerekmektedir.

Eş ve çocuklar, İngiltere’ye götürülebilir mi?

Ankara Anlaşması kapsamında Türk İş Adamı vizesi alanların, eşleri ve çocukları da vize almak koşuluyla Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma hakkına sahiptirler. Bu nedenle, başvuru yaparken isterseniz eşiniz ve reşit olmayan (21 yaşından gün almamış) çocuklarınızla birlikte başvuru yapabilir ya da vizenizin onaylanması sonrasında eşiniz ve çocuklarınız için Ankara Anlaşması Bağımlı Vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.  Başvuru sahibi iş planında belirttiği iş alanında çalışmak zorundayken, eşi istediği işte çalışma hakkına sahiptir. Çocukları da devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilirler.

İngiltere vatandaşlığı mümkün mü?

Bu anlaşma ile birlikte ilk etapta İngiltere’ye giriş yapan kişilere başlangıç olarak 1 yıl vize verilmektedir. İşlerinde başarılı olanlara devamında 3 yıl uzatma verilmektedir. 3 yılın sonunda da işlerini başarılı şekilde sürdürebilen ve yaşam masraflarını karşılayabilenlere 3 yıllık uzatma verilmektedir.

Bu vize ile ülkede 5 yıl iş yaptıktan/çalıştıktan sonra süresiz oturum (kalıcı oturum) başvurusu yapılabilmektedir. Vatandaşlık başvurusu ise süresiz oturumdan 1 yıl sonra yapılabilir.

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

Ankara Anlaşması Türk İş Adamı Vizesi için başvuruda bulunacağınız dosyanız geniş bir yelpazede, kapsamlı, karşı tarafın beklentilerini cevapsız bırakmayacak şekilde ve gerektiği kadar açıklanmış bir şekilde hazırlanmalıdır. Başvurunuzun aynı zamanda güven vermesi gerekir. Çünkü diğer ülkeler gibi İngiltere de ülkesinde hizmet verecek ve ileri ki zamanlarda ona çeşitli fırsatlar tanıyacağı göçmenlere güvenmek ister. Bu nedenle de başvuru dosyanızın gerekli  yeterlilikte olması için danışmanınızın rehberliği ve yol göstericiliği ile hazırlıklarınızı yapmanız bu vize başvurusu için çok önem arz etmektedir.

Kişisel bilgileriniz

 • Öncelikle detaylı hazırlanmış bir özgeçmiş,
 • Mesleki kimliğiniz,
 • Sabıka kaydı,
 • Vukuatlı nüfus kaydı,
 • Evlilik cüzdanı (Evli iseniz),
 • Üzerinize kayıtlı bulunan taşınır ya da taşınmaz mallara ait belgeler.

Aldığınız eğitim, geçmişteki iş tecrübeleriniz, referanslarınız

 • Diplomalarınız, kurs, seminer ve eğitim sertifikalarınız,
 • SGK kayıtlarınız,
 • Daha önce çalıştığınız kişi, kurum ya da işyerlerinden alacağınız referans mektuplar,
 • Beraber iş yaptığınız iş arkadaşlarınızdan, iş yaptığınız kişilerden alınmış referans mektuplar,
 • Türkiye’de yaptığınız iş ile ilgili belgeler (Ticaret Sicil kaydı, imza sirküleri, vergi levhası, mesleki kayıtlar vb.),

İngiltere’de Kuracağınız işe ilişkin İş Planı (Business Plan) ve Pazarlama(Marketing) Araştırması

 • Profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan iş planı içeriğinde, kurmayı hedeflediğiniz işi tanımlayan, market araştırması, potansiyel rakipleriniz ve müşterileriniz hakkında değerlendirmeler ile finansal tablo yer almalıdır.
 • Kurmayı planladığınız şirkete ilişkin WEB sayfası domain adresi, ofis araştırması, marka ve logo çalışmaları yapılmalıdır.

Sermayenize ilişkin evraklarınız

 • İngiltere’de iş kurmak üzere ayırdığınız bir sermayeye ilişkin şahsi banka hesap hareketleri (6 aylık),
 • Şirketinize ait banka hesap hareketleri (6 aylık),
 • Paranın kaynağına ilişkin belgeler. (Satış sözleşmeleri, ruhsatlar, tapular, ilanlar vs.)

Nerelerden başvuru yapılabilir?

Ankara Antlaşması Türk İş Adamı Vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Türkiye’den ya da İngiltere’den (turistik, öğrenci, ticari vize gibi herhangi biri ile seyahat ettiği zamanlarda) yapabilirler. Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ de iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’den yapacakları vize başvurularını, gerekli evrakları temin ettikten sonra TLS Contact firması aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Türkiye’den başvuru yapılabilecek iller; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’dır.

Vize başvurusu ücretsizdir. Ancak İzmir ve Antalya illerinden başvuru ilave ücrete tabidir. Başvurusu sırasında pasaportunuzu başvuru merkezine teslim etmeniz gerekmektedir.

Pasaportunuz başvurunuzun sonuçlanması akabinde size iade edilir. İstanbul’dan başvurduğunuz takdirde ilave ücret ödeyerek pasaportunuzu teslim etmeyebilirsiniz. Bu uygulama diğer illerden yapılan başvurular için geçerli değildir.

Başvuru sonucunuz İstanbul ve Ankara dışı başvurularda adresinize posta ile gönderilir. İstanbul ve Ankara’dan yapılan başvurularda sonuç açıklandığında başvuru ofisine giderek pasaportlar iade alınır.

Vize onayı sonrası süreç nasıl işliyor?

Ankara Anlaşması için kabul aldıktan sonra 1 ay içinde İngiltere’ye yolculuk etmeniz tavsiye edilir. İlk aşamada size verilecek olan çalışma izni 1 yıllıktır. Taşındıktan sonra hızlıca bir muhasebeci ile çalışarak şirket kurulum işlemlerini gerçekleştirmeli ve resmi hale getirmelisiniz. Şirket hayata geçtikten sonra 1 yıl boyunca iş hayatınızı şekillendirmeli ve sunduğunuz iş planı doğrultusunda projelere imza atmalısınız. İlk senenizin sonunda şirket gelir-giderleri, banka hesap özetleri gibi sayısız belgeyi İçişleri Bakanlığına (Home Office) sunacak ve başarı değerlendirmenize göre İngiltere’deki geleceğiniz şekillenecektir.

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by