Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

İngiltere’de Yaşam Masrafları

  • Blog
  • Yorum yapılmamış
  • Ankara Anlaşması Türkiye

İngiltere’de aylık masraf ne kadar?

İngiltere’de gündelik yaşam çin gereken masrafların bir aylık hesaplanmasını belli kalemler altında ele almak hesaplama ve daha doğru bir masraf tablosu çıkarabilme açısından daha faydalı olacaktır.

  • Kira

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; İngiltere için en yüksek masraf kalemi barınma. Özellikle, Londra’da kalacak yer fiyatları gerçekten yüksek düzeylerde. Kalacak yer arzı sınırlı ve buralara olan talebin de yüksek olması nedeniyle İngiltere’de kira fiyatları kaçınılmaz olarak yüksek olmaktadır.

İngiltere’deki insanların barınma davranışları da bu durumun diğer bir sebebi olarak görülebilir. İngilizler müstakil evlerde yaşamayı daha çok tercih etmektedirler. Ülkenin bir ada ülkesi olması nedeniyle topraklarının az olması, bu şekilde yaşamak için yapılan ev sayısının az olmasını sağlamaktadır. Bu durum da kira fiyatlarına yansır.

Özellikle Londra’da bulunan evlerde bu yüksek kira fiyatları nedeniyle oda kiralama yöntemine gidilmiştir. Bir ev içerisinde oda kiralama, İngiltere içinde çok yaygındır.

Bu nedenle, İngiltere’ye ilk yerleştiğinizde daha düşük maliyetle barınma ihtiyacınızı gidermek için oda kiralama yoluna gidebilirsiniz.

Oda kiralama, bizim anladığımız şekliyle ev arkadaşı olmak da değildir. İngiltere’de ev sahipleri evlerindeki odaları birbirini hiç tanımayan insanlara ayrı ayrı kiralarlar. Oda kiraladığınız takdirde hiç tanımadığınız insanlarla bir evi paylaşmak durumunda kalırsınız.

Londra’da bu şekilde bir oda kiralamak için gereken ücret, aylık ortalama 500-600 sterlin arasında değişir. Oda yerine tek odalı stüdyo dairelerin fiyatları ise 1000-1100 sterlin arasındadır.

  • Ulaşım

Londra, dünyanın en gelişmiş toplu ulaşım ağına sahip şehirlerinden birisidir. Şehir içerisinde toplamda 450 kilometrelik metro ağı bulunmaktadır. Bu rakam, Türkiye’nin en uzun metro hatlarına sahip şehri İstanbul’un yaklaşık 4 katıdır.

Bunun yanında ülkedeki otobüs ulaşımı da modern ve gelişmiş standartlarda yapılmaktadır.

Toplu taşıma araçlarında tek binişlik biletlerin fiyatı, 2.5 ile 6 sterlin arasında değişiklik göstermektedir. Londra’da kullanılan standart ulaşım kartının ismi Oyster Kart’tır. Bu kartı kullanarak toplu ulaşım için aylık abonelik yöntemi ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Oyster Kart’ın aylık abonman ücreti ise 81.5 sterlindir.

  • Yeme-İçme

İngiltere’de genel olarak yeme-içme sektörü yaygın bir sektördür. Ancak, Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de kendi damak tadınıza uygun şeyler bulmak daha zordur. Çünkü, İngiltere mutfağının çeşidi azdır ve genel olarak İngiltere, yemeklerinin kötü olması ile ün yapmış bir ülkedir.

Londra’nın kozmopolit yapısı ile dünyanın dört bir yanından insanın burada yaşamaya başlaması sonrası bu durum nispeten biraz daha iyileşmiştir. Londra’da dünyanın dört bir tarafından istediğiniz mutfağın yemeklerine ulaşabilirsiniz.

Ülkedeki pek çok şeyin pahalı olduğu gibi dışarıda yemek yemek de bunlara dahildir. Kahvaltı için alınabilecek bir çay veya kahve ile bir sandviç ortalama 4-5 sterlin tutar. Öğle yemekleri için ortalama dürüm tarzında yiyeceklerin fiyatı 6-8 sterlin arasında bir miktardır. Geniş ve güzel bir yemek için ise 10-15 sterlin arası bir miktar ödemek gerekmektedir.

Akşam yemeğinin fiyatları da öğlen yemeklerine benzer bir haldedir.

İngiltere’de her gün dışarıda yemek yenilirse bunun aylık masrafı yaklaşık 1000 sterlin olacaktır.

  • Faturalar

Londra’da oda kiralandığında kira miktarının içine genelde fatura miktarları da dahil edilir. Kira sözleşmelerinde bu durum belirtilir. Oda kiraladığınızda sözleşmenizi dikkatli bir şekilde okuduğunuz takdirde buna ilişkin ibareyi sözleşmede bulabilirsiniz.

Odaya dair tüm faturaların ortalama miktarı 100-150 sterlin arasında bir miktar olacaktır.

Cep telefonunuz için İngiliz firmalarından hizmet alırsanız, bunun maliyeti aylık olarak 30-35 sterlin arası bir miktar tutacaktır. Türkiye’den gittiğiniz için buradaki firmaların yurt dışı tarifelerini de kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir tarife ile telefon kullanırsanız firmadan firmaya ufak değişiklik gösterse de ortalama 10-15 sterline telefon masrafınızı karşılayabilirsiniz.

  • Market alışverişi

Dışarıda yemek yemenin ciddi bir masraf olduğu İngiltere’de, özellikle ilk yerleştiğiniz ve ülkede tutunmaya çalıştığınız zaman dilimi için evde yemek yapmayı tercih edebilirsiniz. İngiltere’de ortalama olarak evde yemek yapmak için gereken haftalık miktar 30-40 sterlindir. Aylık olarak bu miktar 120-160 sterlin arasında değişecektir.

  • Giyim-Kuşam

İngiltere’de giyim alışverişleri için her bütçeye uygun yerler bulmak mümkündür. Özellikle, Londra’da ikinci el eşya talebi oldukça fazladır. İlk etapta ikinci el giyim eşyalarını alarak giyim maliyetinizi ciddi derecede azaltabilirsiniz.

Ayrıca, terziden kumaş ile kıyafet diktirmek de İngiltere’de yaygın görülen bir giyinme şeklidir. Bu şekilde kıyafet edinmenin maliyeti ise Türkiye’dekine nazaran daha düşük bir meblağ tutacaktır.

Ekonomik bir bütçe için giyim maliyetinin bir aylık yaklaşık 100 sterlin olacağı varsayılabilir.

  • Sportif ve sosyal etkinlikler

İngiltere’de spor etkinlikleri için kurulan işletmelerin fiyatları, Türkiye’de olduğu kadar yüksek değildir. Ortalama 30-40 sterlin civarında bir miktar ile yeterli bir spor salonuna gidilebilir.

Bunun yanında, sinema biletleri ve tiyatro izlemek biraz masraflıdır. Sinema bileti için ortalama 12 sterlin, tiyatro için ise yerine göre değişmekle birlikte 25-50 sterlin arasında bir ücret ödemek gerekmektedir.

Özellikle, Londra gibi büyük bir şehirde yaşamayı tercih ederseniz bu şehrin köklü kültürel altyapısından spor ve kültürel faaliyetler için faydalanabilirsiniz. Özellikle, Londra’da ücretsiz yeşil alanların sayısı oldukça fazladır. Spor yapmak için bu alanları kullanabilirsiniz. Ayrıca, şehirde sayısı azımsanmayacak derecede olan ücretsiz kültür etkinlikleri de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by