Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

İngiltere Eğitim Sistemi, İngiltere’de Okullar Ücretli mi?

  • Blog
  • Yorum yapılmamış
  • Ankara Anlaşması Türkiye

Türklerin İngiltere’ye göç etme sebeplerinin en başında çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi bir eğitim alabilmesi, İngilizceyi anadilleri gibi konuşabilmesi olduğu düşünüldüğünde İngiltere hakkında en çok merak edilen soruların başında eğitim sistemi hakkındaki sorular geliyor.

İngiltere’de 5 aşamalı bir eğitim sistemi uygulanıyor. Bunlar sırasıyla Early Years (Okul Öncesi), Primary (İlkokul), Secondary (Ortaokul), Further Education (Kolej) ve Higher Education (Üniversite) oluyor. Çocukların 3 ve 4 yaşlarında olduğu Early years (Okul Öncesi) döneminde eğitim ailelerin isteğine bağlı ve ücretli. Aileler dilerlerse çocuklarını ücretli olarak kreşe (nursery) yollayabiliyor. Bu dönemde çalışan aileler kreş ücreti için devletten belli bir sosyal yardım/fon alma hakkına sahipler.

Yasalara göre zorunlu eğitim 5 yaşında başlayıp 16 yaşına kadar devam ediyor.(1 Eylül 1997’den sonra doğanlar için 18 yaşa kadar.) Primary school (İlkokul), secondary school (Ortaokul) ve further education (Kolej) kapsayan bu zorunlu eğitim dönemi İngiltere hükümeti tarafından ücretsiz olarak sağlanıyor.

Çocuklar 5 yaşına geldiklerinde ailelerin zorunlu olarak çocuklarına uygun okulu seçip okula başlatması gerekiyor. Okula başlama yaşı hesaplanırken o senenin 31 ağustosunda çocuğun doldurmuş olduğu yaş göz önüne alınıyor. Okul seçimi için bir tercih listesi oluşturulup Borough Council’e (Belediye) başvuruluyor. Council oturduğunuz evin konumuna, okula başlayacak çocuğun kardeşlerinin gittiği okula ve okulun uygunluğuna göre çocuğunuzu yerleştiriyor.

Yani 5 -16 yaş aralığındaki çocuklarınızla Türkiye’den İngiltere’ye göç ettiğinizde ilk olarak ev tutup, ev adresiniz ile birlikte bulunduğunuz şehrin Council’ine başvurmanız gerekiyor. Yılın hangi döneminde gelmiş olursanız olun çocuğunuzun okula başlaması zorunlu olduğu için siz başvuru yapmaya zorunlusunuz, Council de çocuğunuzu okula yerleştirmeye zorunlu. İngiltere’de Home educate (Evde eğitim) diye yöntem de var ama bu genelde çocukları uzun dönem sağlık sorunları yaşayan aileler tarafından tercih ediliyor.

İngiltere’de eğitim Ulusal Müfredat (National Curriculum) üzerinden gerçekleştiriliyor. Tüm devlet okulları Ulusal Müfredatı takip ediyor. Ulusal Müfredat hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse, Primary School (İlkokul) Key Stage 1 ve Key Stage 2’dan, Secondary School (Ortaokul) Key Stage 3 ve Key Stage 4’dan oluşuyor. Daha sonra Sixth From College (Key Stage 5) ve Üniversite geliyor.

PRIMARY SCHOOL (İLKOKUL) (ZORUNLU VE ÜCRETSİZ EĞİTİM)

Key Stage 1, Resepsiyon sınıfı  ile 2.sınıf arasındaki, 5 – 7 yaş arasındaki çocuklardan oluşuyor. Key Stage 2 ise 3.sınıf ile 6.sınıf arasındaki, 8 – 11 yaş arasındaki çocuklardan oluşuyor. Key Stage 2 sonunda çocuklar SATS (Standart Attainment Tests) denilen ülke genelinde sınavlara giriyorlar ama burada öğrencilerin seviyeleri değil, okulların başarıları ölçülüyor. SATS sınavı sonuçlarının öğrencilerin gidecekleri ortaokul konusunda bir etkisi olmuyor. Zaten gidilecek ortaokul 6. Sınıfın ortalarında çoktan belirlenmiş oluyor, SATS sınavı ise öğrenim yılı sonunda gerçekleşiyor.

GRAMMER SCHOOL SINAVLARI

İlkokul öğrencilerinin gidecekleri ortaokula etki edecek tek sınav 6. Sınıfın hemen başında gerçekleşen Grammer School sınavı. 6. sınıfa başlar başlamaz, eylül ayında gibi bizdeki Anadolu lisesi sınavlarına benzer bir mantıkta Grammer School sınavları yapılıyor. Oldukça zor olan bu sınavda okula göre ilk %10, %20 ye giren çocuklar ortaokulu yaşadığı şehirde ya da dilerse başka bir şehirdeki akademik başarı konusunda oldukça iddialı olan Grammer Okullarında okumaya hak kazanıyor.

İLKOKULLARDAKİ DERS YILI SÜRESİ VE TATİLLER

İngiltere’de ilkokullarındaki ders yılı süresi ortalama 38 hafta, yaz tatili süresi ise 6 hafta. Yaz tatilinin dışında iki hafta Noel tatili, iki hafta bahar tatili (paskalya tatili),  Ekim, Şubat ve Mayıs aylarında da birer haftalık half term (yarı dönem) tatili var. Türkiye’de okullar haziran başı yaz tatiline girerken İngiltere’de okullar temmuzun 3. haftası kapanıp eylülün ilk haftası açılıyor. Yani İngiltere’de uzun bir yaz tatili yerine belli aralıklarla eğitim yılına yayılmış kısa tatiller mevcut.

OKUL SEÇİMİ

İngiltere’ye taşınma sırasında en çok kafa yorulan konulardan birisi okul seçimi. Çocuklarımızın iyi okullarda okuması için bu okulların yakınlarına (catchment area) taşınmak gerekiyor.. Peki okulların kalitesi nereden anlaşılıyor? Çocuklar ve gençler için eğitim veren her türlü kuruluşu ve kişiyi belli aralıklarla denetleyen devlet idaresi olan OFSTED (Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills) aynı ülkemizdeki sistem gibi okulları teftiş ediyor, sınıfları, öğrencileri ve yöneticileri inceleyip kapsamlı bir rapor hazırlıyor. Bu raporlara internet üzerinden herkes ulaşabiliyor. Okullar;

1 – Outstanding (Çok iyi)

2 – Good (İyi)

3 Requires improvement (Gelişmesi gerekli)

 4 – Inadequate (Yetersiz)

olarak sınıflandırılıyor. Size de mümkünse outstanding, olmuyorsa good okullardan birinin yanına taşınmak kalıyor. Daha önce de belirttiğim gibi belediye çocuklar ikametgahına göre okullara yerleştiriyor.

SECONDARY SCHOOL (ORTAOKUL) (ZORUNLU VE ÜCRETSİZ EĞİTİM)

Key Stage 3, 10. ve 11. sınıf arasındaki, 12 – 14 yaş arasındaki çocuklardan oluşuyor. Bu dönem için resmi bir sınav yok. Dönem sonunda öğrenciler 10. ve 11. Sınıfta temel derslerin (İngilizce, Matematik, Fen) dışında yapacakları dersleri seçiyorlar. Key Stage 4 ise 7. ile 9. sınıf arasındaki, 15 – 16 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Bu dönem İngiltere’deki eğitim açısından en önemli süreç. Dönem sonunda, çocuklar GCSE (General Certificate of Secondary Education) yani ortaokulu bitirme sınavı olarak bilinen sınava giriyorlar. GSCE sertifikasını alan öğrenciler eğer isterlerse, iki yıl sonra, 18 yaşında, İleri Düzey Eğitim Diploması (Certificate of Education at Advanced Level-GCE A-Level) sınavına girmeye hak kazanıyorlar. A-Level sınavı sonucuna göre öğrenciler üniversiteye devam edebiliyor.

KOLEJ (SIXTH FORM) (KEY STAGE 5) (ZORUNLU VE ÜCRETSİZ EĞİTİM)

Key Stage 5 12. ile 13. sınıf arasındaki, 16 – 18 yaş arasındaki gençlerden oluşuyor. Sixth Form Kolejler 16 yaşını doldurmuş öğrencileri 2 sene boyunca İleri Düzey Eğitim Diploması (Certificate of Education at Advanced Level-GCE A-Level) kısaca A-Level sınavlarına hazırlıyor. Bu dönemde öğrenciler isterlerse akademik olarak bilinen A-Level ya da mesleki kurslar olarak bilinen BTEC kurslarına katılabiliyorlar. İki kurs modeli de sizi üniversiteye taşıyabiliyor.  Ancak A-Level sınavı için eğitim alan öğrenciler, akademik olarak daha fazla bir derinliği kapsadıkları için daha prestijli ve iyi üniversitelere gitme konusunda daha avantajlı oluyorlar. Ayrıca A-Level derslerinde alacağı sonuçlar gideceği üniversiteyi de belirliyor. BTEC gibi mesleki kurslara katılan öğrenciler ise bu eğitim sonunda üniversite okumadan direkt çalışma hayatına atılabiliyorlar.

ÜNİVERSİTE (ZORUNLU DEĞİL VE ÜCRETLİ)

İngiltere’de Üniversite eğitimi ücretli. Üniversite yıllık harçları İngiliz vatandaşı yada Avrupa Birliği vatandaşı öğrenciler için yıllık 6 bin – 9 bin Sterlin arasındayken, diğer öğrenciler için 15 bin – 25 bin Sterlin arasında değişkenlik gösteriyor. İngiliz vatandaşı ya da Avrupa Birliği vatandaşı olan öğrenciler çalışma hayatına başladıktan sonra ödemek üzere üniversite eğitim ücretleri için Bölge Eğitim Müdürlüklerine başvuru yapabiliyor, üniversite hayatları boyunca ücret ödemeden okuyabiliyorlar. Diğer ülke vatandaşları için böyle bir imkan yok.

Bir cevap yazın

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by