Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

İngiliz Yemekleri – İngiltere Mutfağının Önde Gelen 7 Yemeği

  • Blog
  • Yorum yapılmamış
  • Ankara Anlaşması Türkiye

İngiliz Yemekleri

1- Geleneksel İngiliz Kahvaltısı: Kahvaltıda Kuru Fasulye Mi Yenir Ya?

İngiltere’ye gitmeseniz bile Marmaris, Fethiye, Didim gibi İngilizlerin yoğun olarak geldiği bu tatil beldelerimizdeki restoranlarda bu yemeğe rastlamışsınızdır.

Patates mücveri, domuz sucuğu, domates, tost ekmeği, yumurta ve kuru fasulyeden oluşuyor bu tabak. Kahvaltıda kuru fasulye yeme fikri bize pek hoş gelmiyor ama adamlar yarınlar yokmuşçasına yiyorlar. Hazırlaması basit ve oldukça doyurucu. Bu sebeple İngilizler öğle yemeği ya hiç yemezler ya da hafif bir şeylerle geçiştirirler.

2- Fish & Chips: İngiliz Mutfağının Amiral Gemisi

İngiliz mutfağının en önemli ögelerinden, geleneksel İngiliz yemekleri arasında kendine hatırı sayılır bir yer bulan bu yemek bizim kebap dönere benziyor. Tat olarak değil. Yaygınlık olarak. Bazen çok lüks bir restoranda yiyebileceğiniz gibi bazen de küçük bir dükkandan alıp yolda yürürken elinizde de yiyebilirsiniz.

Balığın kılçığı yok ve dışı çıtır olacak şekilde kızartılıyor. Patatesler de aynı balık gibi kızarmış servis ediliyor ama isteğe bağlı olarak püre halinde de getirilebiliyor. Genelde bu güzel İngiliz yemeğinin yanına avakado sosu ve acı sos getiriyorlar. Bir de güzel bir İngiliz birası söylediniz mi değmeyin keyfinize.

3- Sunday Roast: Geleneksel İngiliz Yemekleri Listesinin Başında Yer Alıyor

Pazar günlerinin vazgeçilmezi, sosyalleşme bahanesi, lezzetli tadı ile listemizin 3 numarası Sunday Roast. Pazar günleri insanlar bir araya gelerek bu yemeği sıklıkla tüketiyor. İnce ince dilimlenmiş, kuzu, dana, ya da domuz eti lezzetli soslarla marine ediliyor, içine de buharda pişmiş sebzeler ilave ediliyor. Yapımı basit ama bence tadı oldukça lezzetli.

4- Bangers and Mush

İngiliz yemeklerini överek başladım ama bunu pek övemeyeceğim. Güzel yapıldı mı tadı fena değil kabul ama yapması o kadar basit ki anlatamam. Patates püresinin üzerine birkaç kızarmış sosis koyuyorsunuz yanında biraz bezelye oldu bitti. Genelde barlarda servis ediliyor zaten. Bildiğiniz üzere İngilizler bira yanında yemek yemeyi çok severler.

Geleneksel İngiliz Yemekleri

Bu yazıyı buraya kadar okuduysan belki aşağıdaki yazıları da seversin.

  • Kolombiya Yemekleri
  • Brezilya Yemekleri
  • Peru Yemekleri

5- Kidney Pudding – Bildiğiniz Puding Değil

Adında puding geçiyor diye tatlı sanmayın. Geleneksel İngiliz yemekleri arasında en gediklilerden. Dana ya da kuzu böbreğinden yapılıyor ve tart kıvamına getirilip öyle servis ediliyor. İngiliz restoranlarının çoğunun menüsünde bulunur. Oldukça da lezzetli. Yanında her zamanki gibi patates ve bezelye servis ediliyor.

6- Jellied Eels: Yemesi Herkesin Harcı Değil

Jölelenmiş yılan balığı. Evet kulağa hoş gelmiyor farkındayım. Tadının da hoş olduğunu düşünmüyorum ki bu sebeple yemedim. Ama Londra civarında oldukça geleneksel olan bir yemek. Özellikle Cockney bölgesinde. Burası has İngilizlerin oturduğu bölgenin adı. Köklü insanlar. E jölelenmiş yılan balığının da tarihi bir o kadar köklü.

7- Geleneksel Beş Çayı

Evet çayın İngiliz yemekleri arasında bulunmadığını biliyorum ama bu listeye almazsam da olmazdı açıkçası. Çünkü tarihi birkaç yüz yıl önceye dayanan bu gelenek daha çok şehrin üst tabaka hanımlarının yaygınlaştırdığı bir şey. Hanımlar toplanmak için saat 5 civarı buluşurlar ve çay içip birkaç atıştırmalık yerlermiş. Sonrasında da tüm dünyaya yayılmış tabi. Çay bizim içtiğimiz gibi sade değil. Üzerine süt ekleniyor. Yanında da küçük kurabiyeler ve çeşitli atıştırmalıklar servis ediliyor. Gerçek bir 5 çayı deneyimi yaşamak istiyorsanız büyük otellerin restoranlarını tercih edebilirsiniz İngiltere’de.

İngiliz yemekleri yazısını burada sonlandırayım. Bunlar ilk çırpıda aklıma gelenler. Belki daha sonra listeyi uzatırım. Dikkatinizi çektiği üzere hepsi de kolayca yapılabilen yemekler. Evde çok da vaktinizi almadan değişik bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Bir cevap yazın

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by