Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

Herkesin Hayalini Kurduğu Rota: İskandinavya

  • Genel
  • Yorum yapılmamış
  • ethemkoklu

Her yıl farklı farklı kurumlar tarafından açıklanan ‘Dünya’nın En Yaşanabilir Ülkeleri’ listesinde hep kendilerine ilk onda rastladığımız üç ülke: Danimarka, İsveç ve Norveç. Yani kısaca İskandinavya Ülkeleri.

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan bu üç ülke sosyal refah açısından bütün ülkelerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Birbirlerine yüzyıllardır sıkı sıkıya bağlı olan bu üç devletin halkları ve dilleri aynı kökene sahiptir. Yani coğrafi olarak yakın oldukları gibi kültürel olarak da birbirlerine çok benzerler. Ayrıca tarihte de Vikinglere ev sahipliği yapmış olan bu coğrafya temiz havası ve doğal güzellikleri ile bilinmektedir.

İskandinavya, muhtemelen çok az insanın ilk yurtdışı deneyimi oluyor. Genellikle yurtdışı seyahatlere başlayanların ilk rotası Madrid, Paris, Amsterdam, Roma gibi Avrupa’nın en bilindik başkentleridir. İskandinavya genellikle Avrupa’yı gezmeyi bitiren veya biraz daha dingin bir tatil arayanların ilk rotası. Özellikle yaz aylarının çok sıcak geçtiği ülkemizde biraz ferahlamak isteyenlerin ilk adresi İskandinavya ülkeleri. Çünkü yaz aylarında 18- 20 derece olan sıcaklığı ile İskandinavya tercih edilebilir bir rota. Schengen vizenizle gezebileceğiniz bu üç ülkeyi sizler için derledik. Keyifli okumalar.

  1. Danimarka

Muhteşem bir tabiatın ve köklü bir tarihin birleşim noktası olan Danimarka, insanlara sunduğu yaşam kalitesi ve birçok alanda bir adım önde oluşu ile bugün dünyanın en çok ziyaret edilen destinasyonları arasında bulunuyor.

Egzotik bahçelerden deniz ile iç içe plajlara, rönesans döneminin etkisinde kalan mimarilerinden kiliselerine kadar gezip görülecek birçok yer barındırıyor. Danimarka, Baltık ve Kuzey Denizi ile çevrili bir deniz ülkesdir. Ülkenin hiçbir noktası denizden bir saatten daha fazla uzaklıkta değildir. Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka, ortak para biriminedahil değildir. Schengen bölgesine dahil olan Danimarka’ya Schengen vizesi ile gidebilirsiniz. Ülkenin para birimi Danimarka Kronu’dur.

Danimarka dünyanın en yeşil ülkelerinden biridir ve çevre bilinci çok gelişmiştir. Özellikle başkent Kopenhag’da bu çevre bilinci ile birlikte bisiklet kullanımı çok yaygındır. Şehrin her yerinde bisiklet kiralama hizmeti veren yerler de olması sebebiyle bu konuda hemen hemen hiçbir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ülke de toplu ulaşım en çok otobüs ve trenle sağlanmaktadır. Otobüs ve trenleri kullanmadan önce kart alınmalıdır.

Zengin, iyi tasarımlı ve geniş bir mimari kültürü olan Danimarka geçmişini de çok iyi korumaktadır. Danimarka’da üç tane Dünya Mirası bulunmaktadır. Bunlardan ilki; 900’lü yıllara dayanan ve Danimarka’nın Doğum Belgesi olarak kabul edilen Jelling Höyükleri’dir. İkincisi, Kuzey Avrupa’da tuğladan inşa edilmiş ilk Gotik tarzdaki Roskilde Katedrali’dir. Üçüncüsü ise Shakespeare’in Hamlet‘inin evi Kronborg Kalesi’dir.

Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapan Frederiksborg Sarayını, İsveç şehri Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan bir mühendislik harikası olan Oresund Köprüsü’nü, dünya gemicilik tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Vikingler’den kalan gemilerin sergilendiği Viking Gemi Müzesi’ni ve  dünyanın en meşhur binalarının legodan yapılmış örneklerinin olduğu Legoland Billund’u görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca 1843 yılında Kopenhag’da kurulmuş olan Avrupa’nın en meşhur ve sevilen yerlerinden biri olan Tivoli Bahçeleri’ni şehrin kalbinde dinlenmek ve huzur bulmak için ziyaret edebilirsiniz.

Danimarka mutfağının vazgeçilmezleri tereyağlı ekmek ve sandviçtir. Bunların başında Smorrebrod gelmektedir. Yemeklerinde genellikle et, balık ve patates kullanılmaktadır. Taze sebzeler eşliğinde sunulan balık, deniz ürünleri ve et; Danimarka mutfağının vazgeçilmezleridir. Danimarka, dünya balık tüketiminde ilk sıralarda yer almaktadır.

  1. İsveç

İsveç yemyeşil ormanlarla, geniş yeşil alanlarla ve küçük büyük yüzlerce ada ile kaplı bir İskandinav ülkesidir. Tertemiz havasıyla gökdelen görmenin imkânsız olduğu ülke alabildiğince doğa dostudur.

İsveç ortalama insan ömrünün en uzun olduğu ülkelerdendir. Ayrıca ülke kişisel alana, düşünce özgürlüğüne ve kadın-erkek eşitliğine verdiği önemle de dikkat çekmektedir. İsveç geri dönüşüm alannda da dünyaya örnek konumundadır. İsveç’te atıkların evde ayrıştırılıp teslim edilmesi zorunludur.

İsveç, Kuzey Avrupa’nın kültür, sanat ve eğlence adına önemli bir merkezidir. Başkent Stockholm’de yapılan caz festivali Avrupa’da önemli bir yer tutmaktadır. Göteborg ve Stockholm’de yapılan, film ve kitap fuarları her yıl birçok ziyaretçi ağırlamaktadır. Başkentte bulunan Halk Kütüphanesi  100 farklı dilde yazılmış 2 milyondan fazla basılı yayın ile 2,4 milyon multimedya yayını bünyesinde barındırmakta ve çarpıcı iç tasarımı ile dünyada alanında mimari açıdan en güzelleri arasında gösterilmektedir.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Kiruna Bölgesi dünyaca ünlü kuzey ışıklarının en güzel izlenebileceği yerlerden biridir. Kiruna da her yıl kar festivali düzenlenmektedir. Ülke de bulunan Buz Oteli bahar aylarında erimekte ve her sene tekrar inşa edilmektedir. Her yıl farklı bir tema ile açılan otel turistlerin ilgi odağıdır. Ayrıca ülkenin kuzey bölgesi yaz ayının büyük bölümünü 24 saat gündüz olarak geçirmektedir. Bu durum meşhur beyaz geceleri yaşama imkanı sunmaktadır. Kış mevsiminde ise 24 saate yakın gece yaşanmaktadır.

14 ada üzerine kurulu başkent Stockholm genç, enerjik, modern, eğlenceli ve kozmopolit bir kent imajına sahiptir. Her biri kendi dönemine ait birer mimari harikası olan binaları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve şehrin büyük bir bölümünü kaplayan yemyeşil parkları ile çok yönlü bir şehirdir.

Stockholm’ün eski şehir merkezi Gamla Stan’da Kraliyet Sarayı, Stockholm Katedrali, Parlamento Binası gibi mimari açıdan gösterişli yapıları ve birçok eski yapıyı görebilirsiniz. Müze yönüyle zengin şehir de Vasa Müzesi’ni, Modern Sanat Müzesi’ni, Nobel Müzesi’ni ve ülkenin en önemli müzik ihracatlarından olan ABBA grubuna adanmış ve grupla ilgili objelerin, dokümanların sergilendiği ABBA Müzesi’ni görmelisiniz. Geleneksel İsveç yaşamını merak ediyorsanız  Skansen Açık Hava Müzesi’ne göz atmalısınız.

İsveç mutfağı balık, et, patates ve süt ürünlerine dayalıdır. Baharat kültürü olmayan ülke İsveç Köftesi ile ünlüdür. Sade bir mutfağa sahip olan İsveç çavdar unu ile yapılan gevrek ekmeği ile de bilinmektedir. Ayrıca Kuzey İsveç’e ait Surströmming balık yemeği de meşhurdur.

  1. Norveç

Norveç, doğal güzellikleri ve ekonomik refahıyla tanınmaktadır. Dünya Mutluluk Raporu’nda üst sıralarda yer alan ülke sağlık, özgürlük, sosyal destek hizmetleriyle ön plandadır. Bu durum ülkeyi son yıllarda gözde göç merkezlerinden biri haline getirmiştir. Suç oranının çok düşük olduğu ülke güvenli yaşam koşullarıyla da dünyada ön plandadır. Norveç ayrıca dünyanın en demokratik ülkesi olarak gösterilmektedir. Ülkenin refah seviyesi ve yaşam standartları Avrupa Birliği kriterlerinin üstündedir. Bu yüzden Avrupa Birliği’ne üye olmayan Norveç, Schengen bölgesine ise dahildir.

Norveç’te doğa yaşamla iç içedir. Doğa ülke kültürünün bir parçasıdır ve toplum üzerinde etkisi büyüktür. Norveç halkı yıl boyu konserler, festivaller ve birçok farklı organizasyonlarla doğanın tadını çıkarır. Norveç dünyaca bilinen doğal güzelliği fiyortları ile meşhur bir ülke. Geiranger Fiyordu buna en iyi örneklerden biri. Ayrıca Norveç’te yarım milyona yakın tatlı su gölü bulunmakta ve kuzey ışıklarının en güzel ve rahat görülebildiği ülke de Tromsö şehrinde her yıl Kuzey Işıkları Festivali düzenlenmekte ve birçok turiste ev sahipliği yapılmaktadır. Özellikle dağ yürüyüşü ve tırmanışçıların ilk uğrak noktası olan Trolltunga da Norveç’in simgesi konumundadır. UNESCO Miras Listesi’nde yer alan kendine has mimarisi olan Bergen Hansa Evleri de fotoğrafçılar için biçilmiş kaftan. Dünyanın en güzel balıkçı köyleri arasında gösterilen, yolları ve doğası ile insanı büyüleyen Reine köyü de Norveç’te yer almakta.

İskandinav kültürünü öğrenmek ve Norveç’te ki köy yaşamına şahit olmak isterseniz uğramanız gereken yer Norveç Halk Kültür Müzesi. Yine Vikinglere ait gemi ve eşyaları görmek isterseniz Viking Müzesi sizleri bekliyor. Norveç sanatı için önemli şahsiyet ünlü heykeltıraş Vigeland tarafından yapılan heykelleri görmek ve doğayla iç içe olmak için Vigeland Parkı’na uğramalısınız.

Ülkenin başkenti Oslo tipik bir liman şehri olmasının yanında sanat alanında da kendini geliştirmiş bir şehir. Doğal güzelliklerinin yanında özgün bir mimariye sahip olan yapıları ile görülmeye değer bir kent haline gelen Oslo’da, klasik mimari stile sahip dini yapılar, saraylar ve modern tarzda müzeler bir aradadır. Ulusal Sanat, Mimari ve Tasarım Müzesi, Munch Müzesi, Fram Müzesi şehir de yer alan belli başlı müzeler. Oslo Katedrali, Kraliyet Sarayı, Tarihi Belediye Binası, Margareta Kyrkan Kilisesi ve Akershus Kalesi de turistlerin en çok ilgi gösterdiği tarihi yapıların başında geliyor. Buzdağı şeklinde tasarlanmış olan Oslo Opera Binası da görülmeye değer modern yapılardan.

Norveç mutfağı denilince akla özellikle deniz ürünleri, patates ve diğer kök sebzeler gelmektedir. Ülkenin en büyük ikinci ihracat kaynağı olan Somon balığı çiğ olarak 24 saat buzdolabında tutulduktan sonra dereotuyla servis edilmekte ve ismi Gravlaks’tır. Ayrıca kuzu eti ile kızarmış olan lahana yemeği Farikal Norveç’e özgü bir yemektir. Yöresel bir tat olan rosto edilmiş ren geyiği etini de mutlaka denemelisiniz.

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by