Schengen Vizesi İçin: +90 531 893 88 28 - İngiltere Vizesi İçin: +90 531 893 88 33

Brexit Çıkış

 • Genel
 • Yorum yapılmamış
 • Ankara Anlaşması Türkiye

Birleşik Krallık, 47 yıllık Avrupa Birliği macerasına resmen son verdi. Üç yıl önce başlayan süreç dün (31 Ocak 2020) nihayet sonuçlandı. Dün gece yaşanan bu tarihi an bir yanda sevinç gösterileri ile karşılanırken diğer taraftan da Brexit karşıtı protestolara sahne oldu.

Birleşik Krallığın resmi olarak ayrılmasından hemen önce sosyal medyada yayınlanan mesajda Başbakan Boris Johnson “birçok insan için hiç gerçek olmayacağını düşündükleri bir an olduğunu” söyledi. Endişe ve kaybetme korkusu hisseden birçok vatandaşının da olduğunu belirten Johnson tüm siyasi çekişmenin asla sona ermeyeceğinden endişelenen üçüncü bir grubun da varlığına dikkat çekti. Tüm bu duyguları anladığını belirten Başbakan “işinin bu andan itibaren ülkeyi bir araya getirerek daha ileri götürmek” olduğunu ifade etti.

Tüm güçlü yönleri ve çok önemli nitelikleri ile 50 yıla yakın bir süredir gelişimine devam eden Avrupa Birliği’nin, artık ülkesi için uygun olmadığını belirten Başbakan Johnson “bu gece için söylenecek en önemli şey, bunun bir son değil bir başlangıç olduğu ve gerçek bir ulusal yenilenme ve değişim anı olduğudur” dedi.

Brexit yanlısı gruplar resmi ayrılış için geri sayım yapmak üzere ülke genelinde kafeler, publar ve sosyal alanlarda bir araya geldiler. Yüzlerce insan Brexit’i kutlamak için Parlemento Meydanında toplandı.

Bu süreçte neler değişecek, neler değişmeyecek?

DEĞİŞECEK !

 1. Avrupa Parlementosu’ndaki 73 İngiliz vekilin yerleri boşalacak.
 2. İngiltere, mal ve hizmet satın almak ve satmak için yeni kurallar belirleme konusunda dünyadaki
  ülkelerle konuşmaya başlayabilecek.
 3. İngiltere pasaportlarının rengi değişecek. Mavi pasaportlar, mevcut bordo tasarımıyla değiştirildikten 30 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra geri dönüş yaşanacak. Göçmenlik Bakanı Brandon Lewis, ilk olarak 1921’de kullanılan “ikonik” mavi ve altın tasarıma dönüleceğini duyurdu. Renk değişimi birkaç ay içinde aşamalı olacak.
 4. “31 Ocak” Brexit tarihi ve “Tüm milletler ile barış, refah ve dostluk” ifadesini taşıyan yaklaşık üç milyon adet hatıra 50 pnny dolaşıma girecek.
 5. Almanya artık vatandaşlarını İngiltere’ye iade etmeyecek. Almanya Anayasası, başka bir AB ülkesine olmadığı sürece vatandaşlarının iade edilmesine izin vermediğinden, Brexit ile birlikte bazı şüpheli suçluların Almanya’ya kaçmaları halinde İngiltere’ye geri getirilmesi mümkün olmayacak.

DEĞİŞMEYECEK !

 1. Bundan sonraki dönemde serbest dolaşım da dahil olmak üzere AB anlaşmalarının birçoğu geçiş döneminin sona ereceği 31 Aralık 2020 tarihine kadar yürürlükte olmaya devam edecek.
 2. Uçuşlar, deniz ve tren seferleri eskisi gibi devam edecek.
 3. Ehliyetler ve evcil hayvan pasaportları geçerli olduğu sürece kullanılmaya devam edecek.
 4. Birleşik Krallık vatandaşlarına hastalık veya kaza durumunda devlet tarafından tıbbi tedavi sağlayan Avrupa Sağlık Sigortası kartları kullanılmaya devam edecek.
 5. İngiltere vatandaşları hala AB’de şu anda olduğu gibi yaşayabilecek ve çalışabilecekler. Aynı şey, İngiltere’de yaşamak ve çalışmak isteyen AB vatandaşları için de geçerlidir.
 6. AB’de yaşayan İngiltere vatandaşları emekli maaşlarını almaya devam edecek.
 7. İngiltere geçiş sürecinde AB bütçesine ödemeye yapmaya devam edecektir. AB hibeleri tarafından ödenen mevcut planlar finanse edilmeye devam edecek.
 8. İngiltere-AB ticareti, herhangi bir ekstra ücret veya çek sunulmadan devam edecektir.
Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Powered by